:: Strona główna                 
:: Historia
:: Program
:: O nas
:: Nasi goście
:: Organizator i Partnerzy
 

X Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje"

III Międzynarodowe Kursy Perkusyjne "ASTAPER"

Kraków, 14-25 lipca 2014

 

Akademia Muzyczna w Krakowie, ul św. Tomasza 43

 


więcej fotografii w dziale historia 

Przez dwa wakacyjne tygodnie (14-25 lipca) Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Po raz kolejny, już dziesiąty, a zarazem drugi w miesiącu lipcu, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. Festiwal poprzedzony będzie III edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Pierwszy koncert w środę 16 lipca będzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach i z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy Festiwalu od początku zapewne pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio sześć lat temu. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Ponieważ po występie zespołu na zeszłorocznej edycji festiwalu napłynęło wiele pytań i próśb o kolejne zaproszenie, stąd ich obecność również w tej edycji Festiwalu. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Na co dzień występując w różnych formacjach jazzowych, okazjonalnie spotykają się, aby tworzyć dość nietypowy duet melodycznych instrumentów perkusyjnych, grając na marimbach, wibrafonie i KAT-cie, czyli elektronicznej odmianie tych instrumentów. Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors (18 i 19 lipca).

W piątek 25 lipca, na zakończenie festiwalowych wydarzeń, odbędzie się koncert finałowy kursów ASTAPER, na którym usłyszymy utwory przygotowane podczas trwania kursów. Będzie to bardzo zróżnicowany i urozmaicony program, prezentujący różnorodne oblicza muzyki perkusyjnej. Usłyszymy m.in. Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną, Microphonie Karlheinza Stockhausena na sześciu perkusistów, tam tam i elektronikę, tradycyjną muzykę gamelanową, utwór Lalo Davilla na 16 głosów i wirtualnego perkusistę, a także utwory z nurtu body percussion. Wykonawcami będą połączone zespoły perkusistów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski.

To będzie pierwsza część jubileuszowej edycji Festiwalu, a jego kontynuacja odbędzie się jesienią – w dniach od 17 do 20 listopada. Wtedy będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jednego z najwybitniejszych edukatorów jazzowych Chucka Israelsa z USA. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy i obejrzymy reaktywację projektu Inside Drumming, który swą premierę miał dokładnie 20 lat wcześniej i był jedną z pierwszych prób łączenia muzyki, plastyki, animacji i video projekcji. Czy przetrwał próbę czasu i jak będzie odbierany po latach? Mam nadzieję, że listopadowy koncert dostarczy odpowiedzi na te wątpliwości.

Jestem przekonany, że i tym razem Ci z Państwa, którzy zechcą wziąć udział w tym niewątpliwym „święcie muzyki perkusyjnej” nie pozostaną nieusatysfakcjonowani.

 

Jan Pilch
Dyrektor Artystyczny


 

   


Wszystkie koncerty Festiwalu odbywać się będą w Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43.

Bilety w cenie 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) do nabycia przed koncertami (19, 25 lipca 2014)

Academy of Music in Cracow
ul. Św. Tomasza 43
31-027 Kraków
Tel.: +48 12 422 44 00
Faks: +48 12 422 44 55
www.amuz.krakow.pl